Jacqueline Natla

28. january 2017 at 19:36 | Lufík
Jacqueline Natla je postava z původniho Tomb Raideru (i jeho předělávky Tomb Raider: Anniversary), vraci se také v Tomb Raider: Underworld
Natliina minulost
Natla byla jednim ze tři legendárnich vládců Atlantidy, společně s Tihocanem a Qualopecem. Dohromady stvořili Scion (někdy se překládá jako Potomek), zařizeni s ohromnou moci. Rozdělili ho na tři části, jednu pro každého z vládců, představujici strukturu vlády Atlantidy.

Natla tuto silu zneužila, použila Scion k experimentům v genetickém inženýrstvi a stvořila novou, pokročilou rasu Atlanťanů. Když to zjistili, Tihocan s Qualopecem Natlu odsoudili k věčnému uvězněni, zmrazili ji a pohřbili v mistě nynějšiho Nového Mexica.
V průběhu Druhé Světové Války Američani začali testovat jaderné zbraně v Los Alamos v Novém Mexicu. Při jednom z těchto testů otřásl výbuch i Natliiným vězenim a osvobodil ji z jejiho věčného trestu.

Natla si přisvojila identitu Jacqueliny Natly a založila Natla Technologies, velmi úspěšnou společnost, která ji poskytla rozhodujici finančni kryti. Se zbytkem svých lidi dávno posmrti, už ji nikdo nestál v cestě jejich experimentů a začala pátrat po mistech výskytu Scionu.

Natliina moc, aspoň ve 2. zpracováni (Crystal Dynamics, TRA), zřejmě obsahovala supersilu, nadpřirozenou palebnou silu, schopnost létat a schopnost teleportu. Může se taky částečně měnit a je schopná přeměnit se z lidské podoby do Atlantské.

V původni hře (TR1, 1. zpracováni) je naznačeno, že jsou jeji křidla mutant, kterého nosi na ramenou a schopnost střilet ohnivé koule má na svědomi mutant, přichycený nebo naroubovaný k jejimu zápěsti. Neni jediná zminka v TR1, že by měla schopnost se měnit, teleportovat, nebo byla supersilná nebo dokonce nesmrtelná. Je diskutabilni, že konverze Natly z člověka na superčlověka ve stylu DC, Marvel Comics nebo Disneyho zloduchů poukazuje na posun od britského (Core Design) k americkému (Crystal Dynamics) citěni.

Tomb Raider a Tomb Raider: Anniversary
V přiběhové linii Tomb Raideru / TR: Anniversary najala Laru Croft pro cestu do Peru, aby tam našla Qualopecovu třetinu artefaktu nazvaného Scion, ale podcenila, jak Lařiny schopnosti, tak jeji morálni citěni. Když Larson, jeden ze zaměstnanců Natly, Laře sdělil, že jde ve skutečnosti o vic, než si původně myslela, Lara pokračovala po stopě Scionu, neochotná se slepě vzdát tak mocného artefaktu.

Lara podnikla cestu z Peru do Řecka a potom do starodávného města v Egyptě, ziskala všechny tři části Scionu, než se jich mohla zmocnit Natla. Přesto Natla Laru dostihla právě v Egyptě na útesu a vzala ji kompletni Scion. Pak Natla odcestovala do velké pyramidy, starodávné Atlantské konstrukce, aby konečně dokončila své experimenty.

Lara proklouzla do velké pyramidy a našla ovládaci mistnost na vrcholu obrovské propasti. Protože Natla své experimenty téměř dokončila, střelila Lara do Scionu, aby ji zabránila stvořit své strašlivé přišery. Natla vyrazila na Laru, v pokusu zabránit ji ve zničeni Scionu, ale spadla dolů a zřejmě tam měla najit svou smrt.

Natliina Atlantská podoba
Nakonec Natla poražená nebyla, znovu se objevila v konečném zúčtováni s Larou, tentokrát odhalila své skutečné Atlantské dědictvi. Rozevřela červená křidla a střilela na Laru ohnivé koule. Když byla dostatečně zraněná, hrála mrtvou, aby u Lary vyvolala falešný pocit bezpeči a pak dál bojovala až do samotného konce.
Je také jednou z odemknutelných postav v Tomb Raider Anniversary
Odemykatelná biografie

Nasbirejte 41 artefaktů v Anniversary a odemče se vám následujici bio:
Jacqueline Natla je vlastnik a generálni ředitelka Natla Technologies, jedné z největšich elektronických společnosti světa. Je držitelkou několika kličových patentů na počitačový hardware a jeji vývoj a výroba je jednim z nejvic utajovaných a nejplodnějšich inovátorů. Málo je známo o soukromém životě slečny Natly, neboť nikdy neposkytuje rozhovory a málokdy se objevuje v médiich. Jeji kolegové stejně jako obchodni protivnici řikaji, že je nesmirně inteligentni a náročný puntičkář.

Tomb Raider: Legend
Bedny z Natla Technologies.
V průběhu závěrečného levelu Tomb Raider: Legend, Bolivia - The Looking Glass můžeme vidět bedny s logem Natla Technologies. Nejdřiv byly dohady o tom, že krabice jsou Easter eggem. Nakonec výjde najevo v Tomb Raider: Underworld, že Amanda má "pracovni vztah" s Natlou.

Tomb Raider: Underworld
Natla, držená jako vězeň na Amandině lodi, se znovu setkává s Larou.
Jacqueline Natla se vraci v Tomb Raider: Underworld, držená Amandou Evert jako vězeň ve skleněném válci na Amandině nákladni lodi. Ze začátku hry sděli Laře, že Helheim a Avalon jsou jedno a totéž misto a informuje ji, že k jejich přistupu potřebuje Thorovy relikvie. Po návštěvě Ostrova Jana Mayena a ziskáni Thorova kladiva Mjölniru, se Lara vydává do Andamanského Moře na pobřeži Thajska, kde najde dalši Amandinu loď (ta prvni se potopila). Lara vyhrožuje Natle smrti, ale Natla ji zastavi, když ji řekne o rituálu, který je také potřeba k otevřeni brány do Helheimu, rituálu, který zná jen Natla. Když Laře dojde, že nemá jinou možnost, jak se dostat do Helheimu a najit svou matku, rozbije válec a nechá Natlu uniknout. Natla, po Lařině přichodu do Avalonu (Helheimu), odhaluje svůj plán manipulace Larou, za účelem ziskat přistup ke starodávnému zařizeni, známému jako Midgard Serpent (Midgardský had), s jehož pomoci by nastolila Sedmý Věk. Také přiznává, že zabila otce Lary v Thajsku, když ji zradil. Laře se podařilo zničit Midgardského Hada, společně s uvrženim Natly do Eitru, který zařizeni obklopoval, když po ni hodila Thorovým kladivem.


Vzhled
V Tomb Raider: Underworld je Jacqueline Natla značně vyšši a krásnějši než v Tomb Raider: Anniversary, na kterém pracoval jiný designový tým.

V Lařině deniku můžeme nalézt následujici text:
Natla byla kdysi Nesmrtelná Královna Atlantidy a v posledni době generálni ředitelkou Natla Technologies. Nějak ztratila spojeni s mocnými artefakty jeji vlády před mnoha milenii a nedávno začala své vědomosti a intelekt věnovat jejich opětovnému ziskáni ze všech starodávných nalezišť po celém světě. Zaměřuje se na spuštěni něčeho, co nazývá Sedmý Věk, o čem nevim nic vic, než, že by to pro lidstvo vůbec nebylo dobré. Zasypala jsem ji na vzdáleném ostrově, ale vypadá to, že ji Amanda vyhrabala a teď ji drži jako vězně a svou soukromou Encyklopedii Atlanticu. Doufám, že Amanda chápe, že sedi na časované bombě a všechno, co ji Natla řiká se prosévá skrz jeji osobni agendu.

Beneath the Ashes a Lara's Shadow
V BTA neni Natla přimo zastoupená modelem, přesto se předpokládá, že je stále naživu. Ve finálni scéně BTA se Lara naučila ovládat jak Thrally, tak i Doppelänger. Jakmile Lara Doppelgänger ovládla, kamera se přepne a neni možné slyšet, jakou misi nebo instrukce ji dává. Když se kamera vráti, Lara řiká: "Zajisti ať Natla trpi". Když Doppelgänger opoušti mistnost, řiká Zip: "To ji necháš jit? Vždyť zabila Alistera!" a Lara mu odpovidá: "A teď se stane nástrojem jeho pomsty."
Ve druhém videu Lara's Shadow Doppelgänger zkřiži cestu Natle v Helheimu. Natla utrpěla mnoho zraněni, nejspiš od Thorova kladiva a taky od koupele v Eitru. S použitim slov "Ohk Eshivar" Natla přikazuje Doppelgänger, aby ji pomohla nazpět do zařizeni, ve kterém ji Natla vytvořila. Pak ji přikazuje zařizeni spustit a čeká, až začnou regenerujici procesy.
Nakonec dává Doppelgänger posledni přikazy, jmenovitě zabiti Lary a pak spácháni sebevraždy, to posledni se Doppelgänger tak úplně nelibi. O čtyři dny později pod Sidlem Croftů (viz Beneath The Ashes) Lara osvobozuje Doppelgänger od ovládáni magickou formuli "Ohk Eshivar" a radi nově nezávislé Doppelgänger, že by mohla "zařidit, ať Natla trpi". Doppelgänger se vraci do Helheimu a sabotuje Natliino zařizeni. Natla padá do kaluže s Eitrem, zavalená několika kusy skály. Když se před ni Doppelgänger objevi, Natla ji znovu nařizuje, aby ji pomohla. Avšak Doppelgänger se zamysli nad tim, co ji Lara řekla - "Už nejsi niči otrok" (vidime flashback) - a neposlechne. Natla zjišťuje, že je v průšvihu a volá Thrally, aby ji pomohli, ale žádný se neobjevi. Natla křiči a pravděpodobně umirá. Vidime přibliženi na tvář Doppelgänger: usmivá se.

Hlasy
Grey DeLisle (Tomb Raider: Anniversary, Tomb Raider: Underworld)
Pravděpodobně Vicky Arnold nebo Susie Hamilton (Tomb Raider)

Různá fakta a zajimavosti:
- Oblek "Popálená Natla" je v Anniversary odemknutelný.
- Aramejské slovo "natla" znamená "nádoba, určená pro myti rukou" Na jiný možný význam slova "natla" by se mohlo nahližet jako "to, jež je zvednuto" nebo "to, jež je vzato".
- Jsou tu mnohé podobnosti mezi Natlou a Ayeshou, nesmrtelnou anti-hrdinkou novely Ridera Haggarda "She" (Ona). Ayesha je do značné miry sobecká a nemorálni, velmi málo se stará o citěni, nebo dokonce životy ostatnich, dokud nedosáhne svého.
- Jacqueline Natla z Natla Technologies zřejmě představuje raný přiklad charakterového typu populárniho v mnohých sci-fi, zlověstná ředitelka zlověstného výzkumu. Dalši přiklady čitaji Catherine Weaver, spoluzakladatelku a nynějši ředitelku ZeiraCorpu v Terminator: Přiběh Sáry Connorové a Ninu Sharp, stinovou spolumajitelku Massive Dynamic, vědeckou a technologickou výzkumnou organizaci ve Fringe.
- I kdyby nezamýšlené, přesto tu jsou podobnosti mezi Natlou v Anniversary a Egyptským bohem Sethem v The Last Revelation. Oba maji křidla (která dokážou ukrýt - Natla v obleku, Seth uvězněný), oba střileji ohnivé koule, jsou nesmrtelni a maji moc nad mrtvými.
- Natla je prvni postava vystupujici ve hře Tomb Raider.
- Pokud je Natla na konci Lara's Shadow Thrall, pak její domnělá smrt v kaluži Eitru by nedokazovala nic, než jen hloupost, neboť Threllové se běžně procházeli v Eitru po celou dobu Tomb Raider Underworld.

Zpět na rozcestník TR1 nebo TR:A nebo TR:U
 

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.